Historie

Myšlenka na založení klubu se zrodila před více než sedmdesáti lety u pana Josefa Hlaváče, u kterého se scházela mládež zajímající se o fotbal.

Fotbalový klub SK Polanka byl založen v roce 1932. Prvním předsedou FK byl zvolen p. Karel Koruňák. Mužstvo bylo zařazeno do III. třídy Slezské fotbalové župy. K nejaktivnějším členům patřili J. Hlaváč, B. Nebel, F. Karamon, J. Bílý, A. Martínek, F. Berger, A. Prauzek atd. V roce 1934 mužstvo postoupilo do II. třídy Slezské fotbalové župy, kde dosahovalo dobrých výsledků.

V říjnu 1938, po okupaci, byl nucen FK svou činnost ukončit a majetek klubu byl zabaven. Činnost obnovil FK po válce v roce 1945. Na ustavující valné hromadě, byl zvolen předsedou p. B. Vozník st. Od podzimu, bylo mužstvo zařazeno do mistrovských soutěží. V kádru mužstva byli A. Řehulka, M. Kunc, Vl. Vrtný, J. Prauzek, F. Vnek, B. Dluhoš, V. Martínek, J. Matěj, J. Bajgar, F. Berger, A. Hruboš, F. Hurník, J. Kotek, K. Holuša, A. Fulneček, J. Vozník, J. Chmelař, J. Kubín, F. Ševčík, A. Pyrdek. Hrálo se na hřišti za humny. Později bylo hřiště přesunuto na pozemek u učitelských bytů /nynější sídlo fa RAPPA/, kde došlo k rozvoji kopané v Polance, až do roku 1963. Největším úspěchem v tomto období, byl v roce 1960 postup mužstva do I.A třídy. Trenérem mužstva byl p. J. Prauzek a hráči B. Bartoš, A. Židek, St. Lubojacký, A. Vozník, V. Neuvirt, J. Berger, J. Mazur, L. Macák, M. Klimša, A. Foltýn, Z. Navalaný, J. Vijačka, P. Válek, J. Bartoš, M. David, Z. Planka st., J. Gelnar, A. Vypior, F. Bugaj, M. Dziža, M. Sojka a další.

Významným mezníkem ve vývoji kopané v Polance bylo vybudováni sportovního areálu u ZŠ. Výstavba byla ukončena v roce 1963.V tomto období hrálo mužstvo I.B třídu se střídavými výsledky. Vyvrcholením tohoto období,byl v roce 1970 postup do I.A třídy,pod vedením trenéra Z. Navalaného. Osu mužstva tvořili hráči A. Foltýn, B. Vozník, J. Hurník, P. Válek, A. Chmelař, V. Rykala, J. Tomášek, J. Kunc, J. Konečný, J. Beliančin, J. Hurník, J. Konečný, B. Řehulka, L. Prauzek, J. Rodovský, Z. Neuvirt, J. Burian, L. Lubojacký, J. Wojnar.

V dalším období hrálo mužstvo v I.B třídě a bylo postupně doplňováno dalšími hráči, většinou odchovanci FK / J. Vašík, R. Veverka, K. Matěj, S. Kyloušek, J. Rykala, M. Neuvirt, F. Friedel, Z. Planka ml., J. Vitoš, J. Ševčík, K. Žižka, L. Planka, P. Platoš, I. Homola, Z. Strakoš, J. Němec, J. Rädisch, J. Bugaj, J. Šipka, I. Figala, P. Hodoň do mužstva se vrátili L. Prauzek a A. Návrat. Novou posilou byl A. Magera.

V roce 1982 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce sportovního areálu, včetně vybudování nové travnaté plochy a škvárového hřiště. Na přestavbě areálu se podílela řada členů a příznivců FK, největší zásluhu na jeho obnově měl stávající předseda L. Kunc. K zahajovacímu utkání přijel úřadující mistr ligy Baník Ostrava. V roce 1983 valná hromada schválila osamostatnění FK SK Polanka a začíná výkonnostní vzestup. Mužstvo mužů pod vedením Z. Planky st.postoupilo do I.A třídy a v dalším roce do krajského přeboru, kde mužstvo vedli Z. Planka st.a L. Prauzek. Mužstvo bylo doplněno K. Krakovčíkem, J. Moravcem, J. Šwiderským, L. Juráskem, M. Vyležíkem, J. Goláněm, M. Rozhonem, B. Šindlerem a Z. Ryglem.

V roce 1986 mužstvo sestupuje do I.A třídy, kde hraje až do roku 1990, odkdy začíná nejúspěšnější kapitola FK. Mužstvo pod vedením Z. Planky st. postupuje do KP. Novými trenéry se stávají V. Rykala a A.Návrat , mužstvo je doplněno o zkušené hráče Z. Svatoňského a J. Moravčíka a mladé hráče J. Kozelského, R. Dronga, Z. Neuvirta, R. Rodovského, L. Biolka, L. Benu, J. Miku, R. Ogrodníka, S. Strakoše, I. Vypiora, D. Kvitu, J. Hoňka, A. Flídra V roce 1991 postupuje do divize. Po ročním působení mužstvo sestupuje do KP a v následném roce do I.A třídy. Kádr doplňují I. Šajer, R. Šolc, L. Vlk, V. Gren, K. Tomášek, R. Gattnar, T. Chmelař, D. Sabel, D. Kaspřík, D. Krayzel, R. Nitka, J. Neuvirt, T. Planka, Z. Konečný, P. Rodovský, P. Bartoš, M. Wonka, M. Skurka, D. Vozník, R. Planka, R. Bartoš, P. Prauzek, P. Novák.

Lumír Prauzek